Ndërlidhjet

Kabuli mohon se talibanët kontrollojnë 90% të kufijve


Harta e Afganistanit

Ministria e Mbrojtjes e Afganistanit hodhi poshtë pretendimet e talibanëve se ata kontrollojnë 90 për qind të kufijve të këtij vendi.

Sipas zëdhënësit të Ministrisë, Fawad Aman, kjo është “gënjeshtër absolute” dhe “propagandë e pabazë”.

Talibanët kanë intensifikuar luftimet kundër forcave qeveritare, prejse forcat ndërkombëtare kanë nisur tërheqjen zyrtare nga Afganistani në fillim të majit.

Në javët e fundit, ata kanë marrë pjesë të mëdha të Afganistanit nën kontrollin e tyre, përfshirë disa pika kyçe kufitare.

Zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid, i bëri pretendimet për kontrollin e 90 për qind të kufijve për agjencinë ruse të lajmeve RIA Novosti.

Deklarata nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

Këtë javë, shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë amerikane, gjenerali Mark Milley, ka thënë se talibanët kontrollojnë gati gjysmën e 420 qendrave të qarqeve në Afganistan.

Por, sipas tij, militantët nuk kontrollojnë asnjë nga qytetet kryesore të Afganistanit dhe ushtria afgane “është duke konsoliduar forcat e saj”, për t’i mbrojtur banorët e qyteteve të mëdha.

Presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani, ka thënë këtë javë se “talibanët kanë dëshmuar se ata nuk kanë vullnet dhe synim për paqe”.

XS
SM
MD
LG