Ndërlidhjet

SHBA: Mbi 20.000 luftëtarë rusë të vrarë në Bahmut


Bahmut, Ukrainë. Prill, 2023.
Bahmut, Ukrainë. Prill, 2023.

Shtëpia e Bardhë beson se më shumë se 20.000 luftëtarë rusë janë vrarë në betejën për qytetin ukrainas të Bahmutit, në pesë muajt e fundit.

Rreth 80.000 të tjerë janë plagosur, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, duke u thirrur në informacione të deklasifikuara të inteligjencës.

Gjysma e të vrarëve janë nga grupi privat mercenar, Wagner, tha ai.

Nëse është i saktë, numri i viktimave ruse tejkalon popullsinë e qytetit të Bahmutit përpara luftës, që përbëhej prej rreth 70.000 banorësh.

Moska po përpiqet ta marrë kontrollin e Bahmutit që nga viti i kaluar.

Beteja për qytetin e vogël - ku kanë mbetur vetëm disa mijëra civilë - ka marrë një rëndësi të madhe simbolike për të dyja palët.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë, po ashtu, se janë duke e shfrytëzuar betejën për të vrarë sa më shumë trupa ruse dhe për t’i zvogëluar rezervat e tyre.

Megjithatë, Ukraina kontrollon tani vetëm një pjesë të vogël të këtij qyteti.

“Përpjekja e Rusisë për një ofensivë në Donbas, kryesisht përmes Bahmutit, ka dështuar. Rusia nuk ka arritur të kapë ndonjë territor me rëndësi të vërtetë strategjike”, u tha Kirby gazetarëve.

“Ne vlerësojmë se Rusia ka pësuar më shumë se 100.000 viktima, duke përfshirë mbi 20.000 të vrarë”, theksoi ai.

REL-i nuk ka mundur t’i verifikojë në mënyrë të pavarur këto shifra, ndërsa Moska nuk ka komentuar.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG