Ndërlidhjet

Macron: Franca do marrëveshje të qëndrueshme midis Kosovës dhe Serbisë


Presidenti i Francës, Emmanuel Macron.
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

“Serbia dhe Kosova janë shtete evropiane dhe ne duhet të ndihmojmë që kjo të bëhet fakt”, tha presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

Ai i bëri këto komente në Beograd – ku po qëndron për vizitë dyditëshe – pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Macron tha se Evropa duhet ta mbështesë rinisjen e dialogut për normalizim marrëdhëniesh midis Kosovës dhe Serbisë, në mënyrë që të gjendet një zgjidhje konkrete në muajt e ardhshëm.

"Unë do të angazhohem personalisht për këtë, sepse besoj në Evropë", tha Macron në konferencën për media.

I pyetur nëse Franca mund të ofrojë zgjidhje konkrete për vazhdimin e dialogut, Macron tha: “Nuk jam këtu për t’ju dhënë mësim”.

“Nuk kam përgjigje, nuk ka zgjidhje magjike as në xhepin tim, as në atë të Gjermanisë, të Shteteve të Bashkuara apo të Rusisë”, tha Macron, duke paralajmëruar një takim të ri të delegacioneve.

“Do të organizoj një takim të posaçëm me udhëheqësinë e Kosovës, me ju, kryeministren e Serbisë dhe kancelaren (gjermane, Angela) Merkel… Franca është e angazhuar për të gjetur një marrëveshje të qëndrueshme", tha ai.

Macron viziton Serbinë
Ju lutem prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

Presidenti i Francës po ashtu tha se të dyja palët duhet të përmbahen nga lëvizjet e njëanshme.

"Vendimet në kundërshtim me angazhimet e bëra, duhet të ndërpriten", tha ai.

Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, ka ngecur qysh në fund të vitit të kaluar, kur Kosova u ka vënë taksë prodhimeve të importuara nga Serbia.

Për vazhdimin e dialogut, Serbia ka vënë kusht heqjen e taksës.

Qeveria e Kosovës, përkundër thirrjeve edhe të Bashkimit Evropian, edhe të Shteteve të Bashkuara, nuk është zmbrapsur nga taksa.

Presidenti i Serbisë, Vuçiq, tha se bisedimet e tij me presidentin francez kanë qenë “të sinqerta dhe të hapura”.

“Ka mundësi që kurrë nuk kam pasur bisedime të tilla të hapura dhe të sinqerta me ndonjë zyrtar”, tha Vuçiq.

Ai tha se me Macronin ka biseduar për problemet, para së gjithash për “zgjidhjen e nyjes së Kosovës”, si dhe e ka lutur atë që ta ndihmojë Serbinë në zgjidhjen e krizës në dialog dhe në rrugën e saj evropiane.

Vuçiq tha se Serbia është e gatshme të pranojë ndihmën dhe përkrahjen e Francës në fushat e sundimit të ligjit dhe reformës gjyqësore.

Adresimit të dy presidentëve i parapriu nënshkrimi i disa marrëveshjeve nga të dyja delegacionet në disa fusha.

Përgatiti: Valona Tela
XS
SM
MD
LG