Ndërlidhjet

"Nuk e di se çfarë të pret": Puna e rrezikshme e xhenierëve ukrainas në front


"Nuk e di se çfarë të pret": Puna e rrezikshme e xhenierëve ukrainas në front
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Xhenierët e një brigade sulmuese ukrainase rrezikojnë gjithçka për ta pastruar vijën e frontit nga minat e vendosura nga forcat ruse – dhe për t’i vendosur të tyret. Ata shpesh punojnë vetëm disa qindra metra larg pozicioneve ruse, duke u ekspozuar ndaj sulmeve potenciale. "Mendova se nuk do të kthehesha më", ka thënë një ushtar i xhenios, teksa i ka treguar projektit të Radios Evropa e Lirë, Current Time, për njërin nga misionet e fundit. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG