Ndërlidhjet

Haradinaj: Mini-Shengeni rrit ndikimin rus dhe kinez në rajon


Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj
Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se nuk është në interes të Kosovës përfshirja në “Mini-Shengenin” mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke i quajtur këto plane si zgjerim të ndikimit rus dhe kinez në Ballkan.

Ai tha se Mini-Shengeni nuk është në interes as të liberalizimit të vizave dhe proceseve integruese evropiane, por sipas tij, është proces që ka vetëm një interes; zgjerimin e ndikimit ruso-kinez në Ballkan, me epiqendër Beogradin.

Krijimi i “Mini-Shengenit” mes vendeve të Ballkanit është një nismë e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe atij të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Të tre udhëheqësit tashmë kanë mbajtur dy takime të përbashkëta, njëri në Novi Sad dhe tjetri në Ohër. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e kishte kundërshtuar pjesëmarrjen në takimin e Ohrit.

“Kosova është e përkushtuar për fqinjësi të mirë dhe heqjen e pengesave për lirinë e njerëzve dhe mallrave, por, Kosova nuk mund të jetë pjesë e një Samiti të tillë në te cilin marrin pjesë shtete, të cilat ende nuk e njohin realitetin e Kosovës së pavarur”, kishte shkruar në rrjetin social Facebook, presidenti Thaçi.

Thelbi i kësaj nisme qëndron në krijimin e një tregu të përbashkët dhe një destinacioni të vetëm investimesh.

“Mini-shengeni për të cilin po na fton Vuçiqi, po na fton Edi Rama dhe Zaevi është vetëm zgjerim i ndikimit rus dhe kinez në Ballkan, nuk është interes i Kosovës as i Evropës. Rusia dhe Kina janë të instaluara në të gjitha aspektet në Beograd, janë në ekonomi siguri dhe politikë. Kur në bëjmë rregulla të njëjta me automatizëm kjo influencë e instaluar në Beograd, bëhet edhe e jona”, deklaroi kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj në një konferencë për media në Prishtinë.

Video nga arkivi: Për apo kundër "Mini-Shengenit" ballkanik?

Por, Shtetet e Bashkuara e kanë mirëpritur iniciativën e Ballkanit Perëndimor për krijim të një “Mini-Shengeni”, si mënyrë për të nisur lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave.

“Ne besojmë se në mënyrë që kjo iniciativë të jetë e suksesshme, duhet të përfshihet i gjithë rajoni, bashkë me Qeverinë e Kosovës”, është thënë në komunikatën e ambasadës amerikane në Gjermani.

Mes tjerash, në këtë shkresë përmendet edhe se administrata e presidentit amerikan, Donald Trump është e fokusuar në të ndihmuarit e gjithë rajonit për të krijuar mundësi ekonomike dhe vende të punës për të rinjtë.

Takimi i radhës mes liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet në Durrës më 21 dhjetor, në të cilin pritet të jetë e ftuar edhe Kosova.

XS
SM
MD
LG