Ndërlidhjet

Pas ndalimit të muzikës, muzikanti afgan shet në rrugë për mbijetesë


Pas ndalimit të muzikës, muzikanti afgan shet në rrugë për mbijetesë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Para qeverisjes së talibanëve në Afganistan, Sardar Mohammad siguronte jetesën dhe e mbante familjen e tij duke i rënë harmonikës, një instrument tradicional popullor, i cili ishte shumë i pëlqyer nëpër ahengje. Që prej kthimit të talibanëve në pushtet, në gushtin e vitit 2021, luajtja dhe dëgjimi i muzikës është ndaluar, teksa ligjëratat fetare apo leximet e Kuranit i kanë zëvendësuar meloditë që dikur dëgjoheshin në dasma. Tani, disa muzikantë janë detyruar të bëhen shitës ushqimesh në rrugë, përderisa dyqanet muzikore qëndrojnë të heshtura në distriktin e Kabulit ku dikur ato gjallëronin. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG