Ndërlidhjet

Rusia ndërpret kërkimin për 13 minatorë të bllokuar


Operacioni i kërkimit në minierën në Rusi.
Operacioni i kërkimit në minierën në Rusi.

Punonjësit rusë të emergjencës përfunduan të hënën një operacion shpëtimi në një minierë në lindjen e largët të vendit, ku 13 punëtorë kanë mbetur të bllokuar prej dy javësh, njoftoi media shtetërore.

Një rrëshqitje dheu më 18 mars në minierën e arit Pioneer në rajonin Amur të Rusisë pranë kufirit kinez i mbërtheu minatorët më shumë se 120 metra nën tokë.

Operacionet fillestare të kërkimit treguan se shpellat ku mund të ishin strehuar ishin përmbytur, duke ngritur frikën se 13 minatorët ishin vrarë nga rrëshqitja e dheut.

"Më 1 prill, u mor një vendim për të përfunduar operacionin e shpëtimit në minierën Pioneer," tha operatori Pokrovsky Mine në një deklaratë të cituar nga agjencia e lajmeve Interfax.

"Rezultatet e shpimit treguan se zonat ku mund të ndodheshin minatorët janë të mbushura me masë shkëmbore dhe ujë. Jetët e shpëtimtarëve dhe punëtorëve të minierave të përfshirë në operacion janë në rrezik", për shkak të mundësisë së një tjetër shembje, shtoi ai.

Miniera e arit është një nga më të mëdhatë në botë dhe një nga më produktivet në Rusi.

Zyrtarët në Amur kanë hapur një hetim për një shkelje të dyshuar të rregullave të sigurisë.

Drejtori menaxhues u arrestua javën e kaluar, tha dega rajonale e Komitetit Hetues të Rusisë, i cili heton krimet e mëdha.

Aksidentet në miniera janë relativisht të zakonshme në Rusi, ku standardet e dobëta të sigurisë dhe zbatimi i dobët janë fajësuar për tragjedi të shumta.

Në vitin 2021, një aksident në një minierë qymyri në Siberi mori jetën e 40 minatorëve.

XS
SM
MD
LG