Ndërlidhjet

Spitalet plot - ndërpriten shërbimet jourgjente


Pacientë me COVID-19 të shtrirë në Klinikën Infektive të QKUK-së. Fotografi nga arkivi.
Pacientë me COVID-19 të shtrirë në Klinikën Infektive të QKUK-së. Fotografi nga arkivi.

Situata e rënduar me COVID-19 ka shtyrë Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), të pushojë me dhënien e disa shërbime spitalore jourgjente në sallat kirurgjike.

Operacionet të cilat mund të kryhen, sipas SHSKUK-së, janë ato të karakterit urgjent dhe emergjent, por edhe tumore.

Drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi ka bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë se nga data 23 gusht, përveç pushimit të dhënies së disa shërbime mjekësore jourgjente, janë ndërprerë edhe pushimet vjetore të stafit shëndetësor.

“Ju kërkoj falje punëtorëve shëndetësorë që jemi detyruar të ndërpresim pushimet dhe ju kërkoj mirëkuptim edhe qytetarëve edhe pacientëve për këto reduktime në shërbime tjera, por kjo është situatë është e imponuar dhe jemi të shtrënguar të marrim kësi vendime”, tha Krasniqi.

Kosova nuk ka spital të veçantë ku trajtohen pacientët me COVID-19. Për këtë, shtoi Krasniqi, po detyrohen të marrin shtretër të pacientëve tjerë për të hospitalizuar pacientët nga COVID-19.

Ai tha se situata epidemiologjike në Kosovë është mjaft e rënduar.

Të pavaksinuarit me COVID-19 apelojnë për imunizim
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Sipas raportit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës të datës 23 gusht, në klinikat dhe spitalet në Kosovë janë të shtrirë 929 pacientë, prej tyre 723 të konfirmuar me koronavirus.

Prej tyre, 35 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, ndërkaq 688 po trajtohen me oksigjeno-terapi.

Krasniqi tha se nga 929 pacientët e shtrirë, rreth 105 prej tyre kanë marrë një apo dy doza të vaksinës.

“Numri i pacientëve të shtrirë të vaksinuar, me numrin e atyre që janë të pavaksinuar, është i vogël. Edhe nëse infektohen të vaksinuarit, gjasat janë shumë të vogla të shtrihen në spital, por edhe nëse kanë nevojë për hospitalizim, gjasat për të kaluar më lehtë janë më të mëdha”, tha Krasniqi.

Për një javë, 42 të vdekur dhe mbi 13 mijë të infektuar

Gjatë javës që shkoi, pothuajse çdo ditë është shënuar rekord i rasteve të reja me koronavirus.

Vetëm brenda një jave, Kosova ka regjistruar 42 vdekje nga koronavirusi dhe 13.062 raste të reja. Ndërkaq të hënën, më 23 gusht, Kosova regjistroi 17 viktima dhe 1.067 raste të reja.

Gati të gjitha rastet e reja, ashtu siç është raportuar nga autoritetet shëndetësore, janë të variantit Delta, që është variant më ngjitës sesa varianti fillestar i koronavirusit.

Më 20 gusht në Kosovë kanë nisur së zbatuari masat e reja për luftim të pandemisë.

Ahengjet dhe dasmat janë anuluar, është zvogëluar orari i bizneseve të gastronomisë, si dhe është shtuar kërkesa për dëshmi të vaksinimit për të fituar qasje në një mori aktivitetesh.

Të pavaksinuarit me COVID-19 apelojnë për imunizim
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Të gjithë punëtorët e bizneseve të cilët janë në kontakt të drejtpërdrejt me klientët duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë test negativ.

Po ashtu, është ndaluar hyja pa maskë në ambientet e mbyllura si dhe në transportin publik.

Autoritetet shëndetësore ndërkohë u kanë bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat kundër COVID -19, siç është bartja e maskave, mbajtja e distancës dhe mbajtja e higjienës.

Policia e Kosovës vazhdon të jetë aktive në realizim dhe zbatimin e këtyre masave.

Gjatë 24 orëve të fundit, policia ka shqiptuar gjoba ndaj 552 qytetarëve të cilët nuk kanë respektuar masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

AUVK-u me vetëm 11 inspektorë

Mbikëqyrjen e zbatimit të masave kundër COVID-19 është duke e bërë edhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë e Kosovës (AUVK).

Kjo agjenci në fokus ka mbikëqyrjen e masave, siç është orari i punës nga lokalet e gastronomisë, mbajtjen e ahengjeve, grumbullimin e njerëzve, distancën e tavolinave e të tjerave.

Lamir Thaçi, zëdhënës në këtë institucion, tha për Radion Evropa e Lirë se që nga hyrja në fuqi e masave kanë ndaluar 10 ahengje dhe kanë mbyllur katër lokale në fushën e gastronomisë.

Por, Thaçi shtoi se inspektimin e masave në nivel të duhur po e pamundëson numri i vogël i inspektorëve.

“Ndër vite kemi paraqitur kërkesa të vazhdueshme për rritje të numrit të inspektorëve. Aktualisht kemi vetëm 11 inspektorë sanitarë, që është e pamundur të kemi mbikëqyrje efektive, kur kihet parasysh që kemi obligim ditor të mbikëqyrim sigurinë ushqimore, të cilën nuk mund të lëmë asnjë moment pa kontroll”, tha Thaçi.

Ai bëri të ditur se Ministria e Shëndetësisë ka aprovuar kërkesën për angazhimin e 85 inspektorëve shtesë të cilët brenda pak ditëve të fillojnë punën në terren.

Imunizimi i qytetarëve kundër COVID-19 po vazhdon të bëhet në 30 komuna me mbi 300 ekipe të vaksinimit.

Deri më 23 gusht, Kosova ka administruar mbi 714 mijë vaksina. Kurse të vaksinuar plotësisht janë mbi 239 mijë persona.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG