Ndërlidhjet

Ndërtimet pa leje mund ta lënë Ohrin jashtë UNESCO-s


Ndërtimet pa leje mund ta lënë Ohrin jashtë UNESCO-s
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Në Liqenin e Ohrit, në pjesën e Maqedonisë së Veriut, hotelet e reja, banesat dhe restorantet janë ndërtuar shpejt, dhe shpesh pa leje dhe pa marrë parasysh karakterin historik të këtij rajoni. Ndërtimet e pakontrolluara kanë shtyrë Organizatën për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara (UNESCO) që të rishikojë statusin e Ohrit, që është në listën e Trashëgimisë Botërore. (Përgatitën: Mimoza Sadiku dhe Bujar Tërstena)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG