Ndërlidhjet

Vriten dhjetë persona në Siri, forcat kurde arrestojnë 52 militantë


Fotografi nga një sulm ajror që ndodhi në muajin nëntor.
Fotografi nga një sulm ajror që ndodhi në muajin nëntor.

Një sulm me raketa militante në lindje të Sirisë që kishte për cak një autobus me punonjës të industrisë së naftës, vrau të paktën dhjetë persona. Në veri, forcat siriane të udhëhequra nga kurdët njoftuan se arrestuan 52 militantë në një operacion kundër qelizave të grupit militant Shteti Islamik.

Sipas ministrisë së naftës të Sirisë, raketa goditi në fushën e gazit Al-Taym në provincën lindore Deir el-Zour.

Nuk ka marrë asnjë përgjegjësi të menjëhershme, por Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Britani, një grup monitorues i luftës opozitare, tha se IS-i qëndronte pas sulmit.

Observatori raportoi gjithashtu një numër më të madh të vdekjeve nga sulmi me raketa, duke thënë se numri i të vrarëve ishte dymbëdhjetë.

Gjithashtu të premten, Forcat Demokratike Siriane të mbështetura nga SHBA-ja dhe të udhëhequra nga kurdët thanë se bastisjet e tyre thuhet se kishin penguar një sulm të planifikuar për natën e Vitit të Ri.

Militantët e IS-it ishin fshehur në zona të banuara dhe ferma, thuhet në një deklaratë.

Fushata shumëvjeçare e mbështetur nga SHBA-ja kishte arritur të shtypte kontrollin territorial të militantëve në Irak dhe Siri, por luftëtarët e IS-it mbajnë qeliza të fjetura dhe kanë organizuar sulme që kanë vrarë shumë irakianë dhe sirianë në muajt e fundit.

Që nga viti 2011, Siria është zhytur në një luftë të përgjakshme civile që ka tërhequr fuqitë rajonale dhe globale.

Presidenti sirian Bashar Assad kryesisht ka rimarrë kontrollin e vendit, por pjesë të veriut të tij mbeten nën kontrollin e rebelëve, si dhe të forcave turke dhe kurde siriane.

Gjithashtu, rreth 900 trupa amerikane në Siri mbështesin luftën e forcave të udhëhequra nga kurdët kundër IS-it dhe kanë shënjestruar shpesh militantët, kryesisht në pjesë të Sirisë verilindore nën kontrollin kurd.

Komanda Qendrore e SHBA-së raportoi të enjten se ka kryer rreth 313 operacione kundër IS-it në vitin 2022 në Siri dhe Irak, kryesisht në bashkëpunim me forcat e udhëhequra nga kurdët.

XS
SM
MD
LG