Ndërlidhjet

Presidenti i rrëmbyer: Një dramë e harruar e luftës në Bosnje


Presidenti i rrëmbyer: Një dramë e harruar e luftës në Bosnje
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:04:50 0:00

Ishte një kapitull dramatik, pak i njohur, i luftës në Bosnje në vitet 1990: rrëmbimi e presidentit Alija Izetbegoviq. Rolin vendimtar në lirimin e tij e luajti një oficer i ushtrisë irlandeze, Colm Doyle, i cili ishte mbajtur vetë para tytës së armës. Doyle, i cili udhëhoqi misionin evropian të monitorimit në Bosnje dhe Hercegovinë, rrëfeu për krizën në një intervistë të realizuar nga Gordana Knezheviq e Shërbimit të Ballkanit të Radios Evropa e Lirë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG