Ndërlidhjet

Një Maji shënohet me protestë


Një Maji shënohet me protestë
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, 1 Maji, në Kosovë u shënua edhe me protesta. Organizuar nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës, qindra punëtorë kanë marrë pjesë në protestën e organizuar në Prishtinë. Aty, u kërkua respektim i të drejtave të punëtorëve, respektim i orarit të punës si dhe garantim i pagës minimale prej 250 eurove. Ndëkaq, në një instilacion të prezantuar nga organizata ‘Beyond the Wall’, u tha se 24 punëtorë kanë humbur jetën në vendin e tyre të punës brenda 24 muajve të fundit. (Kamera: Bujar Tërstena&Ibrahim Berisha)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG