Ndërlidhjet

Obusët amerikanë me ndikim në luftën në Ukrainë


Obusët amerikanë me ndikim në luftën në Ukrainë
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Ushtria ukrainase ka nisur të përdorë në mënyrë aktive obusët 155-milimetërsh, të cilët Shtetet e Bashkuara ia dhuruan Ukrainës. Kjo artileri me rreze të gjatë veprimi veçse ka pasur ndikim në shkëmbimin e zjarrit me forcat ruse në lindje të Ukrainës. Korrespondenti i Radios Evropa e Lirë Maryan Kushnir ka vizituar pozicionet në vijat e frontit më 6 qershor dhe ka biseduar me ushtarët që po luftojnë me trupat ruse në rajonin e Donjeckut. (Përgatitën: Mimoza Sadiku dhe Bujar Tërstena)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG