Ndërlidhjet

Gjashtë të vrarë dhe dhjetëra të plagosur nga sulmet ruse në Odesa të Ukrainës


Shkatërrimi i shkaktuar nga sulmet me raketa të Rusisë në qytetin Odesa, më 14 qershor 2023.
Shkatërrimi i shkaktuar nga sulmet me raketa të Rusisë në qytetin Odesa, më 14 qershor 2023.

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur në sulmin me raketa gjatë natës në qytetin jugor të Ukrainës, Odesa, të kryer nga forcat ruse.

Bombardimet, siç njofton administrata shtetërore rajonale, kanë shkaktuar dëme të shumta në banesa, një magazinë, si dhe në dyqane e kafene në qendër të qytetit.

Sulmi i nisur nga Deti i Zi përfshinte katër raketa lundrimi Kalibr të lëshuara nga deti, tri prej të cilave u kapën nga mbrojtja ajrore, tha administrata rajonale në Facebook.

Tre punonjës të një magazine ushqimore u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën, ndërsa ekipet e shpëtimit vazhduan kërkimet të mbijetuar të mundshëm nën rrënoja. Gjashtë persona të tjerë - roje dhe banorë të një shtëpie fqinje - u plagosën.

Andriy Kovalov, një zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës, tha se forcat ruse kanë shtuar sulmet raketore dhe ajrore në Ukrainë.

Kjo fushatë bombadimesh po ndodh në kohën kur Kievi është në fazat e hershme të një kundërofensive.

Gjatë një konference, Kovalov tha se rajone të shumta duke përfshirë Harkivin, Donjeckun, Kirovohradin dhe Odesën ishin në shënjestër të sulmeve.

Armët e përdorura në këto sulme përbëheshin nga raketa lundrimi Kh-22, raketa lundrimi Kalibr të lëshuara nga deti dhe drone Shaheed me origjinë iraniane.

Nëntë nga këto raketa u kapën me sukses nga Ukraina.

Një ditë më parë, Rusia nisi një sulm masiv me raketa gjatë natës në qytetin qendror të Ukrainës, Krivi Rih, duke vrarë të paktën dhjetë persona dhe plagosur 28 të tjerë dhe duke dëmtuar infrastrukturën civile.

XS
SM
MD
LG