Ndërlidhjet

OKB-ja thotë se po shtohen dëshmitë për krimet e luftës së Rusisë në Ukrainë


Një grua nga Buça qan pranë arkivolit të djalit të saj të vrarë nga forcat ruse në Buça.
Një grua nga Buça qan pranë arkivolit të djalit të saj të vrarë nga forcat ruse në Buça.

Kombet e Bashkuara thanë se veprimet ruse në Ukrainë, që kanë përfshirë ekzekutim të civilëve, po shtojnë krimet e luftës.

“Forcat e armatosura ruse po granatojnë dhe bombardojnë zonat e populluara, pa dallim, duke vrarë civilë dhe shkatërruar spital, shkolla dhe infrastrukturë tjetër civile, veprime që mund të përbëjnë krime të luftës”, tha Ravina Shamdasani, zëdhënëse e Zyrës së Komisionarit të Lartë për të Drejta të Njeriut (UNHCR).

Në qytetin e Buçës, afër Kievit, misioni i UNHCR-së ka dokumentuar se janë vrarë mbi 50 civilë, tha Shamdasani.

Ukraina zhvarros viktimat nga varrezat masive në Buça
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Varreza masive dhe qindra civilë të vrarë janë zbuluar në Buça dhe në qytete e tjera përreth Kievit, pasi forcat ruse janë tërhequr nga ajo zonë tri javë më parë.

Zyrtarët rusë kanë mohuar se ushtarët e tyre kanë vrarë civilë dhe kanë akuzuar Ukrainën se ka inskenuar këto mizori.

Shefja e UNHCR-së, Michelle Bachelet, tha më 22 prill se “gjatë këtyre tetë javëve, që prej fillimit të luftës, ligji humanitar ndërkombëtar jo vetëm se është injoruar, por duket se është flakur tutje”.

Misioni i OKB-së po ashtu “ka dokumentuar atë që duket të jetë përdorim i armëve me efekte diskriminuese, duke shkaktuar viktima në mesin e civilëve dhe duke dëmtuar objektet civile nga forcat e armatosura ukrainase në lindje të vendit”, tha ajo.

Gruaja ukrainase gjen trupin e djalit të saj në një pus
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

Që nga fillimi i luftës më 24 shkurt e deri në mesnatën e 20 prillit, misioni i OKB-së ka dokumentuar dhe verifikuar vrasjen e 2,345 civilëve dhe 2,919 të plagosur, tha ajo.

“Ne e dimë se numri real është më i lartë, kur tmerret e shkaktuara në zonat ku ka luftime intensive, siç është Mariupoli, do të dalin në dritë”, tha Bachelet.

XS
SM
MD
LG