Ndërlidhjet

"Organizatë e padëshirueshme": Ç’do të thotë cilësimi rus për REL-in dhe cilat janë pasojat?


"Organizatë e padëshirueshme": Ç’do të thotë cilësimi rus për REL-in dhe cilat janë pasojat?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Qeveria ruse e ka shpallur Radion Evropa e Lirë “organizatë të padëshirueshme”, duke u bazuar në një regjistër të Ministrisë ruse të Drejtësisë. Ky vendim praktikisht ia ndalon REL-it punën në Rusi, dhe ekspozon këdo që bashkëpunon me të ndaj ndjekjes së mundshme penale. Presidenti i REL-it, Stephen Capus, ka thënë se ky veprim tregon se Moska e konsideron raportimin e pavarur “kërcënim ekzistencial”. (Përgatiti: Trim Haliti)

XS
SM
MD
LG