Ndërlidhjet

BE-ja ka miratuar zyrtarisht pakon e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë


Platforma ruse LUKOIL. Foto ilustruese.

Bashkimi Evropian, të premten, më 3 qershor, miratoi edhe zyrtarisht embargon ndaj naftës ruse, si dhe sanksionet tjera kundër bankave dhe transmetuesve të mëdhenj, për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Pakoja e gjashtë e sanksioneve kundër Rusisë është miratuar nga Këshilli i BE-së dhe ajo parashikon ndalimin e importit të naftës ruse që dërgohet me anije, me përjashtim të vendeve që nuk kanë dalje në det, raporton DPA.

Brukseli njofton se nafta e papërpunuar ruse do të pezullohet për një periudhë prej gjashtë muajsh, ndërkaq produktet e tjera të naftës së rafinuar, për tetë muaj.

Një përjashtim i përkohshëm është parashikuar për vendet pa dalje në det, si Hungaria, Republika Çeke dhe Sllovakia, të cilat thuhet se “vuajnë nga një varësi specifike nga furnizimet ruse dhe nuk kanë alternativa të mundshme”, raportoi AFP.

Bullgaria dhe Kroacia, gjithashtu do të kenë “përjashtim të përkohshëm’ nga lloje të caktuara të naftës.

Udhëheqësit e BE-së thonë se kjo masë nënkupton se rreth 90 për qind e eksporteve të naftës të Rusisë në Evropë do të bllokohen deri në fund të vitit. BE importon rreth 25 për qind të naftës së saj nga Rusia.

Banka më e madhe ruse, Sberbank, Banka Kreditore e Moskës, Banka Bujqësore Ruse dhe Banka Bjelloruse për Zhvillim dhe Rindërtim, janë gjithashtu të bllokuara në sistemin ndërkombëtar të transfereve - SËIFT.

Është pezulluar transmetimi i tri televizioneve të tjera ruse në BE, shkruan AFP. Gjithashtu, është zgjeruar edhe lista e eksporteve drejt Rusisë, me 80 lëndë kimike, të cilat mund të përdoren për prodhimin e armëve kimike.

Këshilli ka vendosur gjithashtu të sanksionojë individë të tjerë që i konsideron përgjegjës për krimet në Buça dhe Mariupol. Lista përfshin njerëz që mbështesin luftën, sipërmarrës, anëtarë të familjeve të zyrtarëve të Kremlinit, si dhe kompani në sektorin e mbrojtjes dhe organizata financiare.

Pakoja e gjashtë e sanksioneve, e cila përfshin një embargo, deri në fund të vitit, për shumicën e importeve të naftës ruse në një bllok prej 27 vendeve, u miratua nga ambasadorët të enjten, pas një marrëveshjeje politike të arritur nga udhëheqësit e BE-së në fillim të kësaj jave.

Patriarku i Kishës Ortodokse Ruse, Kiril fillimisht u përfshi në mesin e individëve, të cilët blloku donte t’i sanksiononte, por ky propozim duhet të miratohej unanimisht. Ai u hoq nga lista me këmbënguljen e Hungarisë, e cila perceptohet si aleati më i ngushtë i Moskës në bllok.

Kirill përsëriti pretendimet e pabaza të Putinit se Ukraina ishte e angazhuar në “shfarosjen” e besnikëve rusë në Donbas, rajoni lindor i Ukrainës, ku separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar kundër forcave ukrainase që nga viti 2014.

Kryeministri hungarez Viktor Orban kërcënoi më herët se do të bllokonte të gjithë pakon e sanksioneve në samitin e liderëve, nëse nuk merr garanci se vendi i tij nuk do të preket menjëherë nga embargoja e naftës. Hungaria është më e varur nga energjia ruse se shumica e vendeve të BE-së.

BE-ja, më herët ka ndaluar qasjen e disa bankave më të vogla ruse për të hyrë në sistem.

XS
SM
MD
LG