Ndërlidhjet

Përgatitja e ushqimeve karakterizon nisjen e Ramazanit

Besimtarët myslimanë në mbarë botën kanë bërë përgatitjet për muajin e Ramazanit që nisi më 23 mars.

Gjatë kësaj periudhe, besimtarët myslimanë përmbahen ngrënia dhe pirja që nga lindja e Diellit deri në perëndim, në shenjë sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit. Muaji i Ramazanit sivjet nisi më 23 mars dhe do të zgjasë deri më 20 prill.

Pas përfundimit të Ramazanit, besimtarët në mbarë botën festojnë Fitër Bajramin, një prej dy festave më të mëdha të besimit islam.

(Përgatiti: Syzanë Paçarizi)


Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG