Ndërlidhjet

Përshkallëzohet dhuna kundër fëmijëve në Afganistan


Disa fëmijë afganë në Kabul. Qershor 2021.
Disa fëmijë afganë në Kabul. Qershor 2021.

Të paktën 27 fëmijë janë vrarë në Afganistan brenda tri ditëve, si pasojë e luftimeve në mes të talibanëve dhe forcave qeveritare, kanë thënë Kombet e Bashkuara.

Agjencia për fëmijë e OKB-së, UNICEF, ka thënë se është shokuar nga “përshkallëzimi i shpejtë i dhunës kundër fëmijëve”.

Talibanët kanë shënuar fitore të mëdha në këtë shtet, ndërkohë që tërhiqen forcat e huaja, duke fituar kontrollin e të paktën gjashtë kryeqyteteve rajonale nga dita e premte.

Ata kanë hedhur poshtë thirrjet ndërkombëtare për armëpushim.

Përmes një deklarate të hënën, UNICEF, ka thënë se mizoritë që po kryhen kundër fëmijëve janë duke u rritur “ditë pas dite”.

Të 27 viktimat janë regjistruar në tri provinca – Kandahar, Kost dhe Patkia.

Rreth 136 fëmijë janë plagosur në këto zona përgjatë tri ditëve, ka thënë UNICEF.

“Këta nuk janë numra. Secila vdekje dhe secili rast i vuajtjes fizike përbën tragjedi personale”, ka thënë Hervé Ludovic De Lys, përfaqësues i UNICEF-it për Afganistanin, përmes një deklarate.

Kjo Agjenci u ka bërë thirrje të gjitha palëve që të mbrojnë fëmijët.

Forcat e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara kanë nisur të largohen nga Afganistani më 1 maj, pas gati 20 vjetëve luftë.

Që atëherë, talibanët kanë nisur ofensiva në rajone të ndryshme në Afganistan, me qëllim të zgjerimit të kontrollit.

Forcat e udhëhequra nga SHBA-ja kanë rrëzuar talibanët nga pushteti në tetor të vitit 2001.

Talibanët kanë qenë duke strehuar atëbotë Osama Bin Laden dhe figura tjera të Al-Kaidës, të lidhura me sulmet e 11 shtatorit të po atij viti në Shtetet e Bashkaura.

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se tërheqja amerikane tani është e arsyeshme, pasi forcat amerikane janë siguruar që Afganistani nuk do të bëhet më bazë për xhihadistë të huaj që të kryejnë komplote kundër Perëndimit.

XS
SM
MD
LG