Ndërlidhjet

Në kujtim të viktimave të gjenocidit...

Mijëra njerëz u mblodhën më 11 korrik në Srebrenicë, për të shënuar 27-vjetorin e gjenocidit të vetëm të njohur në Evropë qe nga Holokausti, si dhe për të marrë pjesë në funeralin e 50 viktimave të identifikuara së voni.

Në masakrën e Srebrenicës, më 1995, forcat serbe në Bosnje vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë.

Kjo ka qenë vetëm një episod i luftës së viteve 1990 në Bosnje, në të cilën mbetën të vrarë mbi 100,000 njerëz. (Përgatiti: Valona Tela)


Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG