Ndërlidhjet

Ndjeshmëria ndaj tingujve që çoi kompozitorin në shpikje të instrumenteve


Ndjeshmëria ndaj tingujve që çoi kompozitorin në shpikje të instrumenteve
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:25:59 0:00

Liburn Jupolli kujton momentin kur ka kompozuar veprën e tij të parë muzikore, rreth moshës 11-12 vjeçare. Tani 33 vjeç, ai rrëfen për rrugëtimin dhe zhvillimin e tij artistik, që karakterizohet me kompozimin e shumë veprave dhe me shpikje të instrumenteve të reja, dhe për përvojat që solli nga shkollimi në Paris dhe në Sofje. Jupolli, po ashtu, është edhe themelues i Fakultetit të parë të Muzikës Moderne në një nga universitetet private në Kosovë.

XS
SM
MD
LG