Ndërlidhjet

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus


Ilustrim.
Ilustrim.

Dy protesta të planifikuara nga një grup skeptik i masave për koronavirus dhe programeve për vaksinim, janë bllokuar këtë fundjavë në Berlin nga ana e zyrtarëve të qytetit, transmeton dpa.

“Marrë parasysh situatën aktuale, ne kemi ndaluar dy organizimet, një për 31 korrik dhe një tjetër për 1 gusht”, ka thënë zëdhënësi i Policisë.

Ai nuk ka përmendur çfarë organizime saktësisht janë anuluar.

Grupi Querdenken, ka bërë të ditura disa organizime për këtë fundjavë.

Vendimi pë disa organizime tjera do të merret ndërkohë.

Një ngjarje e organizuar për të dielën në qendër të Berlinit, është parashikuar se mund të mbledhë 22,500 pjesëmarrës, ka thënë, Michael Ballweg, zëdhënës i grupit.

Ngjarja është prezantuar me temën “Viti i Lirisë dhe Paqes – Jeta pas pandemisë”.

Anëtarët e këtij grupi kanë organizuar vazhdimisht ngjarje dhe marshe, teksa koronavirusi dhe kufizimet e lidhura me të, mbeten aktuale.

Policia e Berlinit ka thënë se janë duke u përgatitur për fundjavë shumë të ngarkuar.

XS
SM
MD
LG