Ndërlidhjet

Raketa kineze bie mbi Oqeanin Indian


Raketa Long March 5B rocket gjatë nisjes për në hapësirë më 29 prill.
Raketa Long March 5B rocket gjatë nisjes për në hapësirë më 29 prill.

Copëza të mëdha të raketës kineze kanë rënë mbi Oqeanin Indian, tha agjencia e hapësirës së Kinës më 9 maj.

Lokacioni ku ranë pjesët e raketës Long March-5B është në afërsi të Maldivevem thanë autoritetet.

Raketa kineze, që ishte e pakontrolluar, u nis drejt Tokës dhe ngriti shqetësimet se copëzat e saj, në sasi prej 18 tonësh do të mund të binin mbi zona të populluara.

Autoritetet e agjencisë hapësinore të Kinës thanë se mbetjet e raketës ranë në gjatësi prej 72.47 shkallësh në lindje dhe gjerësi prej 2.65 shkallësh në veri. Këto koordinata e vendosin vendndodhjen e rrëzimit të raketës në perëndim të Maldiveve.

Kina tha se shumica e segmenteve të raketës u shpërbën me të hyrë në atmosferën e Tokës.

Raketa Long March-5B kishte dërguar në Stacionin Hapësinor një modul të Kinës më 29 prill.

XS
SM
MD
LG