Ndërlidhjet

Kosova regjistron dy viktima dhe 1,009 raste me koronavirus


Pamje e një qendre testimi për koronavirus në Prishtinë. Fotografi nga arkivi.

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të enjten dy viktima me koronavirus.

Viktimat janë nga Suhareka dhe Vitia.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 1,009 raste të infektimit, pas testimit të 6,784 mostrave.

Pjesa më e madhe e të infektuarve janë të moshave nga 20 deri në 29 vjeç, përkatësisht, 269 persona.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se më 12 gusht janë shëruar 82 pacientë nga sëmundja COVID-19, derisa raste aktive janë 4,414.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 112,653 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,276 kanë vdekur.

Në Kosovë tashmë ka nisur programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit.

Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit janë vaksinuar 17,986 persona.

Të vaksinuar me të dyja dozat janë 183,240 persona, derisa sipas autoriteteve 539,752 vaksina janë dhënë në total në Kosovë.

XS
SM
MD
LG