Ndërlidhjet

Reagimet në botë pas sulmeve të Iranit kundër Izraelit


Presidenti amerikan, Joe Biden, takoi ekipin e tij të sigurisë kombëtare, pasi Irani nisi sulmet kundër Izraelit.
Presidenti amerikan, Joe Biden, takoi ekipin e tij të sigurisë kombëtare, pasi Irani nisi sulmet kundër Izraelit.

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit tha se lëshoi dhjetëra dronë dhe raketa në drejtim të Izraelit, natën mes 13 dhe 14 prillit.

Operacioni që ngriti shqetësime për përshkallëzimin e konfliktit në Lindjen e Mesme, u zhvillua pas një sulmi në konsullatën e Iranit në Siri, më 1 prill, kur u vranë shtatë oficerë ushtarakë.

Ndonëse Irani e akuzoi Izraelin për kryerjen e këtij sulmi, ky i fundit as nuk e konfirmoi, as nuk e mohoi.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se vendi i tij “është gati për çdo skenar”.

“Në vitet e fundit, e sidomos në javët e fundit, Izraeli është përgatitur për një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani. Shteti i Izraelit është i fortë”, tha ai.

“Ne vlerësojmë qëndrimin e SHBA-së përkrah Izraelit, si dhe mbështetjen e Britanisë, Francës dhe shumë vendeve të tjera. Ne kemi përcaktuar një parim të qartë: këdo që na dëmton, ne do ta dëmtojmë”, shtoi kryeministri izraelit.

Misioni i Iranit në Kombet e Bashkuara tha se operacioni ushtarak i Iranit ishte “në përgjigje të agresionit të regjimit zionist kundër objekteve tona diplomatike në Damask” dhe shtoi se ai “mund të konsiderohet i përfunduar”.

“Megjithatë, nëse regjimi izraelit bën ndonjë gabim tjetër, përgjigjja e Iranit do të jetë dukshëm më e ashpër. Është një konflikt mes Iranit dhe regjimit mashtrues izraelit, nga i cili SHBA-ja duhet të qëndrojë larg”, shkroi misioni i përhershëm i Iranit në OKB në platformën X.

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha se ka zhvilluar një takim me ekipin e tij të sigurisë kombëtare dhe u zotua se SHBA-ja do ta mbështesë fuqishëm Izraelin.

“Përkushtimi ynë për sigurinë e Izraelit kundër kërcënimeve nga Irani dhe grupet e tij është i hekurt”, tha Biden.

Bota duhet të sigurohet se “Izraeli nuk është vetëm”, tha kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Mike Johnson.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, tha se e dënon ashpër sulmin e Iranit dhe bëri thirrje për ndërprerje të menjëhershme të armiqësive.

“Jam thellësisht i shqetësuar për rrezikun shumë real të përshkallëzimit shkatërrues të situatës në gjithë rajonin”, tha Guterres.

“Unë e kam theksuar vazhdimisht se as rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një luftë tjetër”, kujtoi ai.

Kryeministri britanik, Rishi Sunak, tha se sulmet e Iranit rrezikojnë t’i ndezin tensionet dhe ta destabilizojnë rajonin.

“Irani ka dëshmuar edhe një herë se do të shkaktojë kaos në oborrin e tij”, tha ai.

“Bashkë me aleatët, ne po punojmë urgjentisht për ta stabilizuar situatën dhe për ta parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm. Askush nuk dëshiron të shohë më shumë gjakderdhje”, tha kryeministri britanik.

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, tha se mbështet “të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten dhe popullin e tij nga këto sulme”.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e konsideroi sulmin e Iranit si një “përshkallëzim të paprecedentë” dhe një “kërcënim të rëndë për sigurinë rajonale”.

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se e dënon fuqishëm sulmin e Iranit, i cili “mund ta zhysë të gjithë rajonin në kaos”.

“Situatë shumë shqetësuese në Lindjen e Mesme”, tha kryeministri holandez, Mark Rutte.

“Holanda i dënon ashpër sulmet e Iranit ndaj Izraelit. Përshkallëzimi i mëtejshëm i situatës duhet të parandalohet”, tha ai.

“Roli destabilizues i Iranit në Lindjen e Mesme është i papranueshëm, e po ashtu edhe ky sulm”, tha ministri i Jashtëm danez, Lars Lokke Rasmussen.

“Sjellja agresive e Iranit po e pengon rajonin e Lindjes së Mesme të jetojë në paqe dhe siguri”, sipas Ministrisë së Jashtme çeke.

Presidenti i Argjentinës, Javier Milei, tha se shpreh “solidaritet dhe përkushtim të palëkundur ndaj shtetit të Izraelit”.

Ngjashëm edhe presidenti i Paraguajt, Santiago Pena. “Në momente të tilla të vështira, ne shprehim mbështetjen tonë të plotë për popullin e Izraelit dhe jemi të shqetësuar për rritjen e dhunës në rajon”, tha ai.

Ministri i Jashtëm i Kilit, Alberto Van Klaveren, tha se shpreh shqetësim për tensionet e përshkallëzuara në Lindjen e Mesme dhe për sulmet e Iranit kundër Izraelit.

Ministria e Jashtme e Meksikës bëri thirrje, po ashtu, për përmbajtje dhe kërkoi gjetjen e një zgjidhjeje “për të shmangur një konflikt më të përgjithshëm në Lindjen e Mesme”.

Përgatiti: Valona Tela

Përdorimi i përmbajtjes sonë

⚠️ Përmbajtja e ueb-faqes dhe/apo platformave të tjera digjitale të Radios Evropa e Lirë mbrohet nga ligjet amerikane dhe ndërkombëtare për të drejtën e autorit.

Mirëpresim ripërdorimin, ripublikimin dhe rishpërndarjen e përmbajtjes sonë, të publikuar në platformat tona digjitale, me kusht që të na citoni drejt si "Radio Evropa e Lirë", bashkë me linkun që çon te përmbajtja origjinale e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG