Ndërlidhjet

Huthët e Jemenit: Kush janë dhe çfarë i lidh me Iranin dhe luftën në Gazë?


Huthët e Jemenit: Kush janë dhe çfarë i lidh me Iranin dhe luftën në Gazë?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Forcat britanike dhe ato amerikane ditë më parë i sulmuan objektivat ushtarake të lëvizjes rebele jemenase Huthi, e cila mbështetet nga Irani, duke rritur frikën për zgjerimin e konfliktit në Lindjen e Mesme, teksa luftimet e ashpra po vazhdojnë në Rripin e Gazës. Por, kush janë rebelët e lëvizjes Huthi, pse i sulmoi SHBA-ja dhe Britania, dhe çfarë i lidh ata me Iranin? Shpjegon ekspertja për Jemenin, Hannah Porter nga grupi Ark. (Përgatiti: Trim Haliti)

XS
SM
MD
LG