Ndërlidhjet

Puna e mundimshme prapa luksit: Tradita uzbeke e rritjes së krimbit të mëndafshit


Puna e mundimshme prapa luksit: Tradita uzbeke e rritjes së krimbit të mëndafshit
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Puna e mundimshme prapa luksit: Tradita uzbeke e rritjes së krimbit të mëndafshit Kultivimi i krimbit të mëndafshit – nga vezët deri te mbledhja e fshikëzave – është një punë e lashtë dhe e mundimshme, e cila ruhet si traditë nga shumë familje uzbeke. Teksa krimbat rriten dhe bëhen shumëfish më të mëdhenj se përmasat e tyre origjinale, familjet sigurohen që ata ushqehen dhe gëzojnë përkujdesje maksimale për javë të tëra. Por, fshikëzat e mëndafshit shiten për më pak se 3 dollarë për kilogram, ndërsa kultivuesit shpesh presin me muaj për t’u paguar. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG