Ndërlidhjet

Me barkë drejt Alaskës: Si i ikën dy rusë ushtrisë


Me barkë drejt Alaskës: Si i ikën dy rusë ushtrisë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Kur oficerët shkuan për të mobilizuar burra për luftën e Rusisë në Ukrainë, Maksim Teyunaut refuzoi ta hapte derën e tij. Ai dhe një mik shpejt bënë plane për t’u larguar me barkë nga shtëpitë e tyre në rajonin e largët verilindor rus, Çukotka. Pavarësisht rrezikut të kapjes nga rojat bregdetare dhe lundrimit në det të hapur, ata ia dolën të shkojnë në një ishull në Alaskë, ku nisën procesin e kërkimit të azilit, duke shfrytëzuar edhe ndihmën e një meshtari me prejardhje nga Ukraina. (Përgatiti: Trim Haliti)

XS
SM
MD
LG