Ndërlidhjet

Rusia shënjestron infrastrukturën kritike në juglindje të Ukrainës


Një ndërtesë e shkatërruar në Kiev pas një sulmi rus në dhjetor të vitit 2023.
Një ndërtesë e shkatërruar në Kiev pas një sulmi rus në dhjetor të vitit 2023.

Forcat ajrore ukrainase kanë rrëzuar 11 nga 24 dronët që Rusia lëshoi në orët e para të 2 shkurtit, thanë autoritetet.

Sulmet kishin për shënjestër ndërtesa të infrastrukturës kritike në rajonet e Dnipropetrovskit, Hersonit Kirovaradit dhe Harkivit, tha ushtria ukrainase.

Zyrtarët rajonalë thanë se pas sulmeve, mbi 40.000 mijë persona në rajonin e Dnipropetrovskit mbetën pa energji elektrike.

Afër 100 minatorë mbetën të ngujuar përkohësisht në dy miniera për shkak të mungesës së energjisë elektrike. Më pas, një numër i paspecifikuar i tyre u nxorën nga minierat, thanë autoritetet, pa dhënë më shumë detaje.

Që kur ka nisur pushtimi rus i Ukrainës në shkurt të vitit 2022, forcat e Moskës rregullisht sulmojnë caqe të ndryshme në Ukrainë me armë të ndryshme, përfshirë dronë, raketa dhe predha.

Pavarësisht të dhënave të shumta, Moska mohon se shënjestron caqet civile në Ukrainë.

XS
SM
MD
LG