Ndërlidhjet

Rusia thotë se Ukraina sërish ka sulmuar rajonin e Belgorodit


Zjarrfikësit rusë duke shuar zjarrin pas sulmeve në Belgorod më 30 dhjetor 2023.
Zjarrfikësit rusë duke shuar zjarrin pas sulmeve në Belgorod më 30 dhjetor 2023.

Ukraina ka lëshuar 12 raketa dhe disa dron në rajonin jugor rus të Belgorodit, thanë nga Ministria ruse e Mbrojtjes dhe zyrtarët lokalë.

Sipas autoriteteve ruse, sulmi ukrainas ndodhi në orët e para të 3 janarit.

Guvernatori rajonal, Vyacheslav Gladkov, tha se situata “vazhdon të jetë e tensionuar” në Belgorod, ku Rusia tha se 25 civilë, përfshirë pesë fëmijë, u vranë gjatë sulmeve ukrainase më 30 dhjetor 2023.

Sa i përket sulmit të fundit, autoritetet ruse nuk kanë treguar nëse ka viktima. Galdokov tha se gjatë ditës do të vlerësojnë dëmin e shkaktuar.

Përshkallëzimi i sulmeve të Ukrainës në Belgorod gjatë periudhës së Vitit të Ri vjen pasi Rusia ka kryer disa prej sulmeve më masive në Ukrainë që kur Moska nisi luftën e paprovokuar kundër shtetit fqinj pothuajse dy vjet më parë.

Të martën, Kievi tha se Rusia kishte kryer mbi 300 sulme me dronë dhe raketa të ndryshme, që nga 29 dhjetori.

Belgorodi, sikurse edhe rajonet e tjera ruse që janë në kufi me Ukrainën, kanë përjetuar nivel të ulët të sulmeve që nga nisja e luftës, por sulmet e 30 dhjetorit ishin më vdekjeprurëset deri më tani. Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se këto sulme “nuk do të kalojnë pa u ndëshkuar”.

Autoritetet ruse thanë se një person u vra dhe shtatë u plagosën në këtë rajon të martën.

Në sulmet e së mërkurës, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Ukraina ka përdorur gjashtë raketa balstike Tochka-U dhe gjashtë raketa të tjera, të cilat, u tha se u lëshuan nga raketahedhësi Vilkha.

Gladkov tha se Ukraina po ashtu kreu sulme me dron në rajon dhe në qytetin e Belgorodit.

Këto pretendime të Rusisë nuk kanë mundur të verifikohen në mënyrë të pavarur. Ndërkaq, Ukraina ende nuk ka komentuar për këtë çështje.

XS
SM
MD
LG