Ndërlidhjet

A mund t’i ikin Rusia dhe Turqia përplasjes në Siri?


A mund t’i ikin Rusia dhe Turqia përplasjes në Siri?
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

Për gati pesë vjet, Rusia ka arritur të balancojë një aleancë delikate të rivalëve në Siri, duke iu bashkuar Iranit në mbështetjen ndaj diktatorit sirian, Bashar al-Assad, derisa ka bashkëpunuar me Turqinë, armiken e Damaskut, për ta luftuar grupin militant, Shteti Islamik. Përshkallëzimi i fundit i situatës në provincën Idlib, ku aleatët e Moskës në Damask janë duke luftuar forcat turke, mund të përcaktojë rolin e Kremlinit si ndërmjetësues i Lindjes së Mesme, thonë disa ekspertë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG