Ndërlidhjet

Rusia akuzohet për “gjenocid” pas birësimeve të shpejta të fëmijëve ukrainas


Rusia akuzohet për “gjenocid” pas birësimeve të shpejta të fëmijëve ukrainas
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Kievi thotë se rreth 2,000 fëmijë jetimë janë çuar dhunshëm drejt Rusisë, pas pushtimit të Ukrainës, që Moska e nisi më 24 shkurt. Qeveria thotë se dëshiron që këta fëmijë të kthehen në vendin e tyre. Por, Moska po miraton ligje të reja, që do ta përshpejtojnë procesin e pajisjes me shtetësi të këtyre fëmijëve ukrainas, dhe do t’i lehtësojnë procedurat e birësimit për familjet ruse. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG