Ndërlidhjet

Rusia shënon sërish rekord të viktimave me koronavirus


Pamje gjatë dezinfektimit të një stacioni metroje në Moskë.
Pamje gjatë dezinfektimit të një stacioni metroje në Moskë.

Numri i viktimave me koronavirus ka shënuar rekord për të katërtën ditë me radhë në Rusi, derisa edhe numri i të infektuarve është duke u rritur po ashtu.

Task-forca qeveritare për koronavirus, ka raportuar 887 vdekje më 1 tetor, njëherësh numrin më të madh të viktimave në baza ditore, prej shpërthimit të pandemisë.

Rekordi paraprak, i një dite më parë, ka qenë 867.

Numri i rasteve të reja në 24 orët e fundit ka arritur në 24,522, shifra më e lartë prej muajit korrik, ka thënë task-forca.

“Dinamika është e keqe”, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov më 1 tetor.

“Kjo përbën shqetësim”.

Megjithatë, zëvendëskryeministrja, Tatyana Golikova, e cila udhëheq task-forcën, ka thënë se Qeveria ruse nuk planifikon të vendosë një masë të re izolimi.

Rusia, vendi i pestë më i prekur në botë me koronaviurs, me mbi 7 milionë raste të infektimit, ka zbatuar vetëm një masë izolimi në fillim të pandemisë, në pranverë të vitit të kaluar.

Pavarësisht pse Rusia ka qenë ndër vendet e para në botë që ka nisur fushatën e vaksinimit, sondazhet tregojnë se rusët janë skeptikë për vaksinim, dhe shumë prej tyre thonë se nuk planifikojnë të imunizohen.

Vetëm pak më shumë se një e katërta e popullsisë ruse është vaksinuar plotësisht deri më 28 shtator, sipas faqen Gogov, e cila mbledh të dhënat për koronavirus në Rusi.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG