Ndërlidhjet

Ukraina paralajmëron samit të BE-së në Kiev gjatë shkurtit


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.
Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Ukraina dhe Bashkimi Evropian do të mbajnë një samit në Kiev më 3 shkurt për të diskutuar mbështetjen financiare dhe ushtarake, tha zyra e Presidentit Volodymyr Zelensky, por BE-ja të martën nuk e konfirmoi lokacionin e samitit.

Zelensky diskutoi detajet e takimit të nivelit të lartë me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në telefonatën e tij të parë të vitit, tha zyra në një deklaratë të hënën.

“Palët diskutuan rezultatet e pritshme të samitit të ardhshëm Ukrainë-BE që do të mbahet më 3 shkurt në Kiev dhe ranë dakord të intensifikojnë punën përgatitore”, thuhet në deklaratë.

Një zëdhënës i presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel, megjithatë, nuk mundi të konfirmojë të martën se samiti i përbashkët do të zhvillohet në kryeqytetin ukrainas.

Ai tha se BE-ja do të përfaqësohet në samit nga Michel dhe von der Leyen, dhe jo me liderë të ndryshëm të vendeve të BE-së.

Zyrtarët e BE-së thanë se kishin një ftesë për Zelenskyn për të vizituar Brukselin.

Zelensky dhe von der Leyen, në telefonatën e tyre, folën edhe për furnizimin e armëve "të përshtatshme".

Ata diskutuan edhe një program të ri të ndihmës financiare prej 18 miliardë eurosh (19 miliardë dollarë) për Ukrainën, me udhëheqësin ukrainas që kërkon që kësti i parë të dërgohet këtë muaj, thuhet në deklaratë.

Muajin e kaluar, BE-ja hapi rrugën për t'i dhënë Ukrainës ndihmën në një të ashtuquajtur "megadeal" që përfshinte miratimin e një norme tatimore globale minimale prej 15 për qind.

Masës i parapriu një lutje nga Zelensky për të mos lejuar që mosmarrëveshjet e brendshme brenda bllokut 27-vendesh të pengojnë mbështetjen e Kievit.

XS
SM
MD
LG