Ndërlidhjet

Së paku 11 civilë afganë vriten në sulmet me bomba


Harta e Afganistanit

Katër sulme të ndara me bomba në Afganistan vranë së paku 11 civilë dhe plagosën 13 të tjerë.

Sulmet ndodhën vetëm disa orë pas hyrjes në fuqi të një armëpushimi treditor, të shpallur nga talibanët, me rastin e Festës së Bajramit.

Pesë civilë, përfshirë një grua dhe fëmijë, u vranë nga shpërthimi i një bombe në anë të rrugës, në qarkun Panxhuai të provincës Kandahar, tha zëdhënësi i policisë provinciale, Jamal Naser Barekzai.

Ai shtoi se dy fëmijë u vranë dhe tre të rritur u plagosën në një shpërthim tjetër të bombës, që goditi një taksi, në rrethin Maivand të së njëjtës provincë.

Në provincën qendrore të Gaznit, dy civilë u vranë gjithashtu nga një bombë në anë të rrugës, thanë zyrtarët.

Në provincën veriore të Kunduzit, shpërthimi i një bombe të ngjitur për një automjet civil vrau dy civilë dhe plagosi 10 të tjerë, tha Enhamuddin Rahmani, zëdhënës i shefit të policisë provinciale.

Përgjegjësinë për sulmet me bomba nuk e mori asnjë grup.

Raporte për luftime të drejtpërdrejta midis militantëve talibanë dhe forcave qeveritare po ashtu nuk ka pasur.

Në fillim të këtij muaji, Shtetet e Bashkuara kanë nisur t’i tërheqin trupat e veta nga Afganistani, pas 20 vjetësh luftë.

Deri më 11 shtator pritet të tërhiqen të gjitha trupat amerikane, ashtu si edhe forcat e tjera të NATO-s, të pranishme në Afganistan.

Kjo ka rritur shqetësimet e vëzhguesve nëse Qeveria afgane mund t’ia dalë e vetme në luftën kundër talibanëve dhe grupeve të tjera militante.

Video:

A do t'ia dalë Afganistani pa Amerikën?
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:08:53 0:00

XS
SM
MD
LG