Ndërlidhjet

Pa kuorum në seancat e jashtëzakonshme


Kuvendi i Kosovës, 5 shtator

Përmbledhja

Të nderuar lexues,

Këtu po e përmbyllim mbulimin direkt të zhvillimeve në Kuvend.

Kuvendi nuk arriti që të miratojë ekipin negociator të propozuar nga Qeveria e Kosovës.

Po ashtu, seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga opozita nuk arriti që të fillojë për mungesë kuorumi.

Informacionet e fundit nga Kosova, rajoni dhe bota, mund t'i ndiqni në faqen tonë të internetit, evropaelire.org.

Na ndiqni edhe në rrjetet sociale Facebook dhe Twitter dhe Instagram.

10:24 4.9.2018

Fillon seanca për emërimin e ekipit negociator

Kuvendi i Kosovës, pa opozitën, ka filluar seancën e jashtëzakonshme për emërimin e ekipit negociator për dialogun me Serbinë. Në krye të këtij ekipi është propozuar zëvendëskryeministri Fatmir Limaj.

Kryeministri Ramush Haradinaj tha se pjesë e ekipit do të jenë edhe Enver Hoxhaj, Behgjet Pacolli, Dardan Gashi, Avni Arifi dhe Mahir Yagcillar.

Haradinaj tha se vendet e tyre në këtë ekip i kanë edhe partitë opozitare dhe shoqëria civile.

Emërimi i këtij ekipi është mbështetur nga partitë në pushtet, PDK, AAK dhe Nisma Socialdemokrate.

Kuvendi i Kosovës, 4 shtator, 2018
Kuvendi i Kosovës, 4 shtator, 2018

10:46 4.9.2018

Propozohet që Kosova të ketë vetëm një ekip negociator

Debati parlamentar për ekipin negociator të Kosovës në dialogun me Serbinë, ka nxjerrë edhe disa propozime. Grupi Parlamentar i Nismës Socialdemokrate, përmes deputetit Bilall Sherifi ka propozuar që ekipi negociator të jetë i vetmi që do të përfaqësojë Kosovën në dialogun me Serbinë.

Ai tha se nuk është në favor që Kosova në dialog të përfaqësohet në njërën anë nga presidenti e në anën tjetër nga ekipi qeveritar.

Ndërkaq, deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi kishte dy kërkesa nga ekipi negociator i Kosovës.

“E para, territori i Republikës së Kosovës është një dhe i pandashëm dhe askush nuk ka mandat të negociojë për territorin e Republikës. E dyta, ekipi negociator obligohet të raportojë para Kuvendit, pas çdo raundi të bisedimeve”, tha deputetja, Kadaj-Bujupi.

11:01 4.9.2018

Kërkohet që në dialog të përfshihet edhe çështja e të pagjeturve

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu-Kodra ka kërkuar që në bisedimet me Serbinë, të diskutohet edhe çështja e personave të pagjetur.

“Në këtë pikë të diskutimeve duhet të diskutohet edhe fati i personave të pagjetur. Unë mbështesë kërkesën që ky ekip të raportojë në Kuvend”, tha deputetja Deliu-Kodra.

Ajo po ashtu kërkoi që partitë opozitare, të lënë anash, siç u shpreh ajo, “inatet politike” dhe të bëhen pjesë e procesit të dialogut.

Nga lufta e fundit, në Kosovë konsiderohen të zhdukur 1648 persona.

Marsh për 1648 personat e pagjetur
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

11:02 4.9.2018

Shpallet pauzë para votimit për ekipin negociator

Pas debatit të zhvilluar në lidhje me emërimin e ekipit negociator të Kosovës për dialogun me Serbinë, kryesuesi i seancës, deputeti Xhavit Haliti, kërkoi pauzë prej 15 minutave.

Haliti tha se nevojiten disa konsultime para se të nis procedura e votimit.

Trego më shumë

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG