Ndërlidhjet

Ashpërsohen rregullat për udhëtim drejt SHBA-së


Dy udhëtarë shihen brenda një aeroporti në Arlington. Fotografi nga arkivi.

Shtetet e Bashkuara do të vendosin kufizime të reja nga 6 dhjetori, me qëllim të luftimit të pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet amerikane do të kërkojnë nga të gjithë udhëtarët ndërkombëtarë, që arrijnë në SHBA me aeroplanë, të kenë test negativ në koronavirus, të vlefshëm vetëm brenda një dite.

Këto rregulla janë pjesë e fushatës së re kundër COVID-19, të cilat janë prezantuar më 2 dhjetor nga presidenti amerikan, Joe Biden, teksa varianti Omicron kërcënon ringjalljen e pandemisë.

Biden ka thënë se në planin e tij nuk përfshihen izolimet dhe mbylljet.

Vendosja e maskës do të jetë e detyrueshme në aeroplanë, trena dhe autobusë, deri në mars të vitit të ardhshëm.

Rastet e para me variantin Omicron të koronavirusit janë regjistruar në Kaliforni, Kolorado, Minesota, Nju Jork dhe Havai.

Autoritetet shtetërore kanë thënë se personat e infektuar kanë raportuar vetëm simptoma të lehta.

Qendrat për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), kanë thënë se duhet të merren masa të shënjestruara për të parandaluar përhapjen e variantit Omicron në Shtetet e Bashkuara.

Sipas masave aktuale, udhëtarët ndërkombëtarë që janë të vaksinuar plotësisht, kanë mundur të tregojnë testin negativ për koronavirus, të vlefshëm për tri ditë.

Për personat e pavaksinuar, testi negativ ka qenë i detyrueshëm dhe ka vlejtur vetëm një ditë.

Varianti Omicron rrit shqetësimet në mbarë botën
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:06:35 0:00

Mirëpo nga 6 dhjetori, CDC ka thënë se “të gjithë udhëtarët, pavarësisht shtetësisë apo statusit të vaksinimit, do të duhet të kenë test negativ për koronavirus, i cili do të jetë i vlefshëm vetëm një ditë”.

Ky vendim që do të vlejë për të gjithë udhëtarët, amerikanë dhe të huaj, “ofron një shkallë shtesë të mbrojtjes ndërkohë që shkencëtarët vazhdojnë të analizojnë variantin Omicron”, ka thënë Shtëpia e Bardhë.

Ky vendim nuk vlen për udhëtarët që hyjnë në SHBA përmes rrugëve tokësore nga Kanadaja dhe Meksika.

Shtëpia e Bardhë ka thënë më 29 nëntor se do të ndalojë hyrjen e të gjithë udhëtarëve nga shtetet e Afrikës, për shkak të shqetësimeve të lidhura me variantin Omicron.

Kjo masë nuk vlen për vendet tjera që po ashtu kanë raportuar raste me këtë variant.

Afrika e Jugut është duke u përballur me rritje të shkallës së riinfektimit te pacientët që kanë rënë në kontakt me variantin Omicron.

Zyrtarët shëndetësorë kanë thënë se njerëzit që janë shëruar nga koronavirusi, janë duke u infektuar sërish, mirëpo ata kanë vetëm simptoma të lehta.

Presidenti Biden ka thënë se mbi 40 milionë amerikanë kanë marrë dozën përforcuese të vaksinës kundër këtij virusi, ndonëse gati 100 milionë amerikanë mund ta bëjnë këtë gjë.

Qindra qendra familjare të vaksinimit janë krijuar nëpër SHBA, në përpjekje për të rritur shkallën e vaksinimit në mesin e fëmijëve dhe adoleshentëve.

Përgatiti: Krenare Cubolli
XS
SM
MD
LG