Ndërlidhjet

SHBA paralajmëron Venezuelën për kërcënimet ndaj diplomatëve


Juan Guaido

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Venezuelën se çdo kërcënim kundër diplomatëve amerikanë apo liderit opozitar Juan Guaido, do të përballet me “përgjigjje të fuqishme”.

Këshilltari amerikan për Siguri Kombëtare, John Bolton ka thënë se çdo lloj i presionit, nënkupton “sulm të rëndë në sundimin e ligjit”.

Paralajmërimet e tij kanë ardhur disa ditë pasi SHBA-ja dhe rreth 20 shtete tjera kanë njohur Guaidon si president të përkohshëm të Venezuelës.

Ndërkohë Guido ka bërë thirrje për protesta kundër qeverisë në ditën e mërkurë si dhe të shtunën.

Guaido, lider opozitar, ka shpallur veten president të përkohshëm më 23 janar.

Kriza politike në Venzuelë duket se ka arritur në pikën më të nxehtë pasi janë shtuar përpjekjet për ta larguar nga pushteti presidentin e kontestuar, Nicolas Maduro.

Ai është betuar në mandatin e dytë në këtë pozitë më herët gjatë këtij muaji, ndonëse zgjedhjet që ka fituar ai janë bojkotuar nga opozita dhe janë kritikuar nga faktori ndërkombëtar.

Të dielën, përfaqësuesi më i lartë i ushtrisë së Venezuelës në SHBA, José Luis Silva, ka ndryshuar qëndrim, duke thënë se njeh Guaidon si president.

Më vonë, Bolton ka rithkesuar pozicionin e Uashingtonit dhe ka bërë thirrje kundër dhunës.

Kush është mbështetës i Maduros?

Ndonëse SHBA-ja mbështet Guaidon në Venzuelë, Rusia, Kina, Meksika dhe Turqia janë rreshtuar përkrah Maduros.

Në një takim të mbajtur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të shtunën, Rusia ka akuzuar Uashingtonin për organizim të puçit.

Megjithatë, dhjetëra shtete të Amerikës Latine dhe Kanadaja kanë mbështetur Guaidon si president.

Në Evropë, partia në pushtet në Greqi ka treguar mbështetje të hapur për Maduron.

A po i ndihmon Kremlini Maduros?

Kremlini ka hedhur dyshime në një raport që pretendon se 400 kontraktorë ushtrakë privatë të ushtrisë ruse janë nisur në Venezuelë, ashtu që t’i ndihmojnë presidentit të kontestuar, Nicolas Maduro që të forcojë sigurinë në këtë shtet.

Duke folur në një emision javor në televizionin rus, Rossia-1, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov është pyetur:

“A janë duke ruajtur 400 luftëtarë tanë Maduron në Venezuelë apo jo?”

Ai është përgjigjur me një shprehje ruse duke thënë: “Frika ka 100 palë sy”, duke lënë të kuptohet se shifrat janë rritur apo se nuk janë të vërteta, megjithatë nuk i është përgjigjur drejtpërdrejt pyetjes.

Peskov më parë ka thënë se nuk ka informacione lidhur me raportin e agjencisë së lajmeve Reuters për luftërarët rusë në Venezuelë.

Disa burime i kanë thënë kësaj agjencie se bashkëpuntorët janë të lidhur me një grup të ashtuquajtur Wagner, i cili përbëhet nga personeli rus, që është përfshirë në operacione në shtete të huaja.

Udhëheqësi i Asamblesë së ashtuquajtur, Zyrtarët e gjithë Rusisë, e cila ka lidhje me bashkëpunëtorët e lidhur me ushtrinë rusë, ka thënë se ka dëgjuar që 400 luftëtarë rusë mund të jenë në Venezuelë, ndonëse burime tjera kanë përmendur shifër më të vogël.

Përndryshe, bashkëpunëtorët privatë të ushtrisë ruse është raportuar të kenë vepruar edhe në shtete tjera, përfshirë Sirinë, Ukrainën dhe kombet afrikane.

Pse ka nisur pakënaqësia në Venezuelë?

Venezuela është duke u përballur me krizë ekonomike, hiperinflacion dhe zvogëlim të rezervave kryesore të gjërave thelbësore për jetesë, çka ka shtyrë miliona persona të largohen nga vendi i tyre.

Maduro është përballur me opozitë të brendshme dhe kritika ndërkombëtare lidhur me menaxhimin e të drejtave të njeriut si dhe ekonomisë.

Përgatiti: Krenare Cubolli
XS
SM
MD
LG