Ndërlidhjet

SHBA sanksionon Rusinë për sulme kibernetike


Presidenti amerikan, Joe Biden.

Shtetet e Bashkuara ndërmorën disa sanksione kundër Rusisë, për shkak të, siç thanë, sulmeve kibernetike dhe akteve të tjera armiqësore.

Masat, që shënjestrojnë dhjetëra subjekte dhe zyrtarë rusë, synojnë
t’i parandalojnë aktivitetet e dëmshme të Rusisë”, tha Shtëpia e Bardhë.

Sipas deklaratës, inteligjenca ruse ishte prapa sulmit masiv kibernetik “SolarWinds”, që ndodhi vitin e kaluar.

Shtëpia e Bardhë e akuzoi Rusinë edhe për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2020.

Rusia i hodhi poshtë akuzat dhe tha se do t’iu përgjigjet sanksioneve të SHBA-së.

"Sanksionet e reja amerikane janë një goditje serioze mbi marrëdhëniet dypalëshe", tha Ministria e Jashtme ruse.

Sanksionet që u shpallën të enjten, janë të detajuara në një urdhër ekzekutiv të nënshkruar nga presidenti amerikan, Joe Biden.

Ato vijnë në një kohë të tensionuar të marrëdhënieve midis dy vendeve.

Muajin e kaluar, SHBA-ja ka sanksionuar shtatë zyrtarë rusë dhe disa subjekte qeveritare, në lidhje me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny.

Rusia këmbëngul se nuk është e përfshirë në rastin Navalny.

Të martën, në një bisedë telefonike me presidentin rus, Vladimir Putin, Biden u zotua se do t’i mbrojë interesat e SHBA-së “në mënyrë të vendosur”.

Biden po ashtu propozoi një samit me Putinin, për të gjetur hapësira ku dy vendet mund të punojnë së bashku.

XS
SM
MD
LG