Ndërlidhjet

Incidenti në Gjirin e Omanit: SHBA përgatit trupa shtesë


Foto e publikuar nga Departamenti amerikan i Mbrojtjes, ku sipas Marinës amerikane, shfaqen trupat e Gardës Revolucionare të Iranit, duke larguar një minë të pashpërthyer nga cisterna e naftës.
Foto e publikuar nga Departamenti amerikan i Mbrojtjes, ku sipas Marinës amerikane, shfaqen trupat e Gardës Revolucionare të Iranit, duke larguar një minë të pashpërthyer nga cisterna e naftës.

Ushtria amerikane do të dërgojë 1,000 trupa shtesë në Lindjen e Mesme, për shkak të rritjes së tensioneve me Iranin.

Ushtruesi i detyrës së sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Patrick Shanahan, tha se trupat shtesë janë përgjigje ndaj, siç u shpreh, “sjelljes armiqësore” të forcave iraniane.

Ushtria amerikane po ashtu shpërndau fotografi të reja, të cilat, sipas saj, e lidhin Iranin me sulmet e fundit mbi cisternat e naftës në Gjirin e Omanit.

Të hënën, Irani tha se nuk do të veprojë më në përputhje me disa pjesë të marrëveshjes së vitit 2015, e cila i ka frenuar ambiciet e tij bërthamore.

Ai tha se, brenda dhjetë ditësh, do të shkelë kufirin e përcaktuar me fuqitë ndërkombëtare, mbi rezervat e uraniumit të pasuruar.

Shanahan tha përmes një deklarate se “Shtetet e Bashkuara nuk duan konflikt me Iranin”, porse ndërmarrin veprime për t’i ofruar siguri dhe mirëqenie personelit ushtarak të SHBA-së, që punon në rajon, në mbrojtje të interesave kombëtare.

Ai tha se ushtria do të vazhdojë ta monitorojë situatën dhe ta rregullojë nivelin e trupave në përputhje me rrethanat.

Detaje se ku saktësisht do të vendosen forcat shtesë të SHBA-së nuk u dhanë.

Muajin e kaluar, presidenti amerikan, Donald Trump, ka njoftuar se do të dërgojë 1,500 trupa shtesë në Lindjen e Mesme.

Pak përpara njoftimit të ri, Pentagoni publikoi disa imazhe, të marra nga një helikopter i marinës së SHBA-së, që thuhet se tregojnë forcat iraniane duke larguar një minë të pashpërthyer nga një cisternë japoneze e naftës.

Sipas Uashingtonit, fotografitë tregojnë një përpjekje të forcave iraniane për të hequr provat nga vendi i ngjarjes.

Të enjten e kaluar, përveç cisternës japoneze u sulmua edhe një cisternë e Norvegjisë, por askush nga ekuipazhi nuk u plagos në incident.

Irani e mohoi çdo përfshirje, ndërsa akuzat amerikane i cilësoi si "të pabazuara".

Shtetet e Bashkuara po ashtu i akuzuan forcat e Gardës Revolucionare të Iranit për përpjekje për të goditur një avion amerikan, që po i monitoronte cisternat në kohën kur ndodhi sulmi.

Marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit janë të tensionuara qëkur presidenti i SHBA-së, Trump, në vitin 2018, u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja ndërkombëtare që e kufizoi programin bërthamor të Iranit, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve kundër tij.

Përgatiti: Valona Tela
XS
SM
MD
LG