Ndërlidhjet

Shkëmbimi i fshatrave që shmangu gjakderdhjen mes armenëve dhe azerbajxhanasve


Shkëmbimi i fshatrave që shmangu gjakderdhjen mes armenëve dhe azerbajxhanasve
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

Në kohën e tensioneve etnike, gjatë fundit të viteve të 1980-ta, armenët dhe azerbajxhanasit shkëmbyen fshatrat afër kufirit të atyre që asokohe ishin dy republika sovjetike. Para rënies së Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike, armenët nga një fshat në Azerbajxhan shkëmbyen shtëpitë e tyre me banorët e një fshati të populluar nga azerbajxhanasit në Armeni. Palët premtuan mbrojtjen e varrezave të njëra-tjetrës, dhe lejimin e fshatarëve nga të dyja anët që të vizitonin të vdekurit e tyre. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Lendi Susuri)

XS
SM
MD
LG