Ndërlidhjet

Shpërthimi në veri të Afganistanit vrau të paktën 10 persona


Pamje nga Afganistani

Një seri shpërthimesh në të gjithë Afganistanin të enjten vranë të paktën 10 persona dhe plagosën shumë të tjerë, sipas policisë dhe zyrtarëve të spitalit.

Askush nuk mori menjëherë përgjegjësinë për shpërthimet vdekjeprurëse, por ato kryesisht kishin në shënjestër myslimanët shiitë të vendit dhe kishin të gjitha shenjat dalluese të një dege vdekjeprurëse të Shtetit Islamik të njohur si Shteti Islamik në Provincën Khorasan, ose IS-K.

Më i keqi nga tre sulmet ndodhi në Mazar-e-Sharif verior, ku të paktën 10 besimtarë u vranë derisa u gjunjëzuan në lutje, tha Dr. Ghawsuddin Anwari, kreu i spitalit kryesor në Mazar-e-Sharif verior.

40 të tjerë u plagosën. Ata janë sjellë me autoambulanca dhe makina private.

Shpërthimi në xhaminë Sai Doken në veri të Mazar-e-Sharif ndodhi ndërsa myslimanët shënojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, kur besimtarët agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit.

Më herët të enjten në kryeqytetin Kabul, një bombë në anë të rrugës shpërtheu dhe plagosi dy fëmijë. Ajo bombë kishte në shënjestër edhe shiitët e pakicës së vendit, duke goditur në lagjen Dasht-e-Barchi të Kabulit, e dominuar nga pakicat myslimane shiite të Afganistanit.

Dy ditë më parë në të njëjtën zonë, shpërthime të shumta që synonin institucionet arsimore vranë të paktën gjashtë persona, kryesisht fëmijë dhe plagosën 17 të tjerë.

Seria e shpërthimeve vdekjeprurëse të së enjtes vjen pas muajsh qetësie relative në Afganistan dhe pas një goditjeje kundër IS-K nga sundimtarët talebanë të vendit në muajt e parë pas marrjes së tyre në pushtet.

Dega e IS, e cila ka operuar në Afganistan që nga viti 2014, shihet si sfida më e madhe e sigurisë me të cilën përballen sundimtarët talibanë të vendit. Pas pushtimit të tyre në gusht, talibanët filluan një goditje gjithëpërfshirëse kundër selisë së IS në Afganistanin lindor.

Dega e Shtetit Islamik ka shënjestruar më parë shkollat, veçanërisht në lagjen Dasht-e-Barchi të dominuar nga shiitë. Në maj të vitit të kaluar, muaj përpara se talibanët të merrnin pushtetin në Kabul, më shumë se 60 fëmijë, kryesisht vajza, u vranë kur dy bomba u shpërthyen jashtë shkollës së tyre, gjithashtu në lagjen Dasht-e-Barchi.

Dasht-e-Barchi dhe pjesë të tjera të Kabulit perëndimor janë shtëpi për pakicat shiite të Afganistanit, të cilat kryesisht janë shënjestruar nga besnikët e grupit të Shtetit Islamik, megjithatë, askush nuk ka marrë merita për shpërthimet e fundit.

XS
SM
MD
LG