Ndërlidhjet

Të paktën 55 persona të vdekur nga një shpërthim në Pakistan


Pamje nga zona e sulmit në Pakistan. 29 shtator 2023.
Pamje nga zona e sulmit në Pakistan. 29 shtator 2023.

Të paktën 55 persona janë vrarë dhe më shumë se 50 të tjerë janë plagosur si pasojë e një shpërthimi në Pakistan, kanë thënë autoritetet e këtij vendi.

Shpërthimi ka ndodhur afër një xhamie në provincën jugperëndimore Baluçistan të premten, teksa njerëzit janë mbledhur për ta festuar ditëlindjen e profetit Muhamed.

Policia dyshon se sulmi ka qenë vetëvrasës në tubimin e besimtarëve në qytetin Mastung.

Zyrtarët kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Policia ka thënë se viktimat janë duke u transportuar në dy spitale.

Ministri i Brendshëm Sarfraz Bugri e ka konsideruar shpërthimin “akt të urryer”.

Shumë pamje në rrjete sociale kanë shfaqur njerëzit duke u transportuar nga emergjenca dhe banorët lokalë.

Asnjë grup nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

XS
SM
MD
LG