Ndërlidhjet

Sllovakia, vendi i dytë i BE-së, që nis vaksinimin me Sputnik V


Një qytetare sllovake duke u vaksinuar në Bratisllavë me vaksinën ruse, Sputnik V, 7 qershor, 2021.
Një qytetare sllovake duke u vaksinuar në Bratisllavë me vaksinën ruse, Sputnik V, 7 qershor, 2021.

Sllovakia u bë vendi i dytë i Bashkimit Evropian që nisi vaksinimin kundër koronavirusit me vaksinën ruse Sputnik V.

Nga e hëna, kjo vaksinë do t’u ofrohet vullnetarisht personave të moshës 18 deri në 60 vjeç dhe do të jetë në dispozicion në tetë qendra vaksinimi.

Sllovakia e miratoi përdorimin e vaksinës Sputnik V muajin e kaluar dhe bleu 200,000 doza.

Megjithatë, vetëm 5,000 njerëz nga 5.5 milionë sa ka Sllovakia, janë regjistruar deri më tash për marrjen e kësaj vaksine.

Sputnik V nuk është miratuar nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA).

Hungaria ka qenë vendi i parë i BE-së që e ka miratuar atë.

Një marrëveshje sekrete që ka bërë Sllovakia për blerjen e dy milionë vaksinave Sputnik V ka shkaktuar krizë politike në muajin mars dhe ka rezultuar me rënien e Qeverisë së atëhershme sllovake, të udhëhequr nga kryeministri Igor Matoviç.

Sllovakia, deri më tash, ka dhënë tri vaksinat e miratuara nga EMA: Pfizer/BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca.

XS
SM
MD
LG