Ndërlidhjet

SPD mund partinë e Merkelit me rezultat të ngushtë


Lideri i Partisë Social-Demokrate, Olaf Scholz, shihet duke reaguar pas rezultateve të para të zgjedhjeve të 26 shtatorit.
Lideri i Partisë Social-Demokrate, Olaf Scholz, shihet duke reaguar pas rezultateve të para të zgjedhjeve të 26 shtatorit.

Partia Social-Demokrate (SPD) e qendrës së majtë, ka fituar zgjedhjet federale në Gjermani, duke mposhtur partinë e kancelares në shkuarje, Angela Merkel, sipas rezultateve preliminare.

SPD ka siguruar 25.7 për qind të votave, derisa blloku konservator i Merkelit, Demokrisian/Kristian-Social (CDU/CSU), ka siguruar 24.1 për qind.

Partia e Gjelbër ka shënuar rezultatin më të mirë në historinë e partisë, duke u renditur e treta me 14.8 për qind të votave.

Një koalicion është i domosdoshëm për të krijuar qeverinë.

Lideri i SPD-së, Olaf Scholz, njëherësh zëvendës-kancelar në shkuarje dhe Ministër i Financave, ka thënë më herët se partia e tij ka mandat të pastër për të udhëhequr, ndërkohë që partia e tij është nisur drejt numrave të parë në listë.

Sondazhet kanë parashikuar një garë të nxehtë, mirëpo këto zgjedhje kanë qenë të paparashikueshme.

Një gjë është e qartë se, kancelarja në shkuarje nuk do të shkojë askund derisa të formohet qeveria – dhe kjo gjë mund të vonohet deri në kohën e Krishtlindjes.

Ballkani post-Merkel
Ju lutem prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:10:50 0:00

Detyra e pasardhësit të Merkelit është që të udhëheqë ekonominë më të madhe në Evropë në katër vitet e ardhshme, derisa edhe ndryshimet klimatike janë në krye të agjendës.

Scholz i ka thënë një audience televizive se votuesit i kanë dhënë atij detyrën e “formimit të një qeverie të mirë dhe pragmatike për Gjermaninë”.

Teksa Merkel do të pensionohet nga politika pas 16 vjetëve në pushtet, partia e saj konservatore është përballur me rezultatin më të keq në zgjedhjet paralamentare në historinë e saj 76-vjeçare.

Armin Laschet, kandidati për kancelar nga CDU/CSU, dhe kryetari aktual i landit North Rhine-Westphalia, ka thënë se rezultati ka qenë zhgënjyes mirëpo ai ende mund të tentojë të formojë qeverinë e ardhshme.

“Nuk ka qenë gjithmonë partia e parë që ka zgjedhur kancelarin”, ka thënë Laschet.

Kosovari portretizon Merkelin me kokrra misri
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00

Përtej partive të mëdha, dita e zgjedhjeve nuk ka qenë me sukses të konsiderueshëm për të majtën radikale dhe atë të së djathtës ekstreme.

Partia e krahut të majtë, Die Linke, mund edhe të mos jetë më në parlament, nëse rezultati i saj zgjedhor bie nën 5 për qind.

Ndonëse partia e ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë, duket se ka shënuar ulje në nivel kombëtar, ajo ka dalë partia më e madhe në landet gjermane, Saksoni dhe Turingia.

Alternativa për Gjermaninë do të hyjë në parlament, pasi ka fituar 10.3 për qind të votave, mirëpo të gjitha partitë e mëdha kanë thënë se nuk do të bëjnë koalicion me të.

Dalja në zgjedhje ka qenë e lartë, 76.6 për qind.

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, ka falënderuar të gjithë personat që kanë kontribuar në procesin zgjedhor.

“Ata që votojnë e përjetojnë demokracinë. Ata që ndihmojnë në organizim të zgjedhjeve, janë duke i shërbyer komunitetit. Falënderimet e mia për të gjithë në qendrat votuese në Gjermani”, ka thënë ai.

Fushata është dominuar nga çështje si ndryshimet klimatike, pensionet, taksat, dhe paga minimale.

Çështje tjera të mëdha përfshijnë çmimin e lartë të banesave, edukimi, kujdesi shëndetësor dhe migrimi.

Politika e jashtme ka qenë farë pak çështje e diskutueshme në fushatën e dominuar nga çështje të brendshme.

Secili kandidat që bëhet kancelar, do të duhet të udhëheqë Gjermaninë dhe Evropën në një seri krizash.

Përgatiti: Krenare Cubolli
XS
SM
MD
LG