Ndërlidhjet

Nuk ka drejtësi për qytetarët e Srebrenicës


Nuk ka drejtësi për qytetarët e Srebrenicës
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

Më 22 nëntor, Tribunali Ndërkombëtar për krime lufte në ish-Jugosllavi, do të publikojë vendimin për gjeneralin Ratko Mlladiqin, i cili udhëhoqi forcat serbe të Bosnjës, që akuzohen për kryerjen e masakrës nga burrave dhe djemve myslimanë të Bosnjës në Srebrenicë. Gjykimi ndaj Mlladiqit, që akuzohet për gjenocid dhe krime lufte është duke përfunduar. Ky proces është shikuar nga për nga afër nga shumë boshnjakë, përfshirë edhe ata që humbën më të dashurit e tyre gjatë luftës. Por, Munira Sallihoviq, burri dhe djali i së cilës u vranë në Srebrenicë, thotë se drejtësia nuk mund të zbatohet në tërësi ndaj atyre që kryen krime. (Video: Shërbimi i Ballkanit i REL-it)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG