Ndërlidhjet

Disa të plagosur nga sulmet e reja ruse në Harkiv


Banorët shikojnë dëmet në shtëpitë e tyre të goditura gjatë sulmeve ruse me dronë në Harkiv, Ukrainë, 21 maj 2024.
Banorët shikojnë dëmet në shtëpitë e tyre të goditura gjatë sulmeve ruse me dronë në Harkiv, Ukrainë, 21 maj 2024.

Rusia ka kryer sulme të reja me dronë në rajonin Harkiv në verilindje të Ukrainës mëngjesin e së martës, duke i plagosur katër njerëz dhe duke shkaktuar dëme, njoftuan zyrtarët rajonalë.

“Sa i përket sulmit të mëngjesit, cak ishte një objekt infrastrukturor”, tha kryetari i Harkivit, Ihor Terekhov.

Edhe guvernatori i këtij rajoni, Oleh Synyehubov, tha në Telegram se një objekt infrastrukturor është dëmtuar, duke shtuar se mbetjet e dronëve të rrëzuar dëmtuan disa shtëpi private në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës.

Mëngjesit e së martës u lëshuan sirena në gjithë Ukrainën, për paralajmërimin e sulmeve ajrore.

Forcat Ajrore të Ukrainës thanë se i kanë rrëzuar 28 prej 29 dronëve me të cilën Rusia kreu sulme gjatë natës në shtatë rajone të vendit.

Dy dronë të rrëzuar në rajonin Dnipropetrovski një objekt, por nuk u raportua për viktima, tha guvernatori i këtij rajoni.

Tre dronë të llojit Shahed u rrëzuan në rajonin Herson, ndërsa 14 të tjerë u rrëzuan në rajonin Odesa, sipas ushtrisë ukrainase.

Cak i sulmeve me dronë ishin edhe rajonet Mikolaiv, Çerkasu dhe Kirovorad.

Rusia i ka shpeshtuar sulmet me dronë dhe raketa nëpër Ukrainë këtë pranverë, duke i shkaktuar dëme të mëdha infrastrukturës energjetike të saj.

Më shumë materiale

XS
SM
MD
LG