Ndërlidhjet

Taksisti që shpëtoi protestuesin në Minsk


Taksisti që shpëtoi protestuesin në Minsk
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Një video dramatike e një taksisti në Minsk duke shpëtuar një protestues anti-qeveritar nga policia bjelloruse u bë virale në mediat sociale në muajin shtator. Shoferi thotë se është i tmerruar nga veprimet e forcave të sigurisë që mbrojnë regjimin e Alyaksandr Lukashenkës dhe zgjedhjet presidenciale të gushtit, që vlerësohen se janë manipuluar. Ai thotë se i dinte rreziqet kur ndihmoi protestuesin që të arratisej, por nuk kishte frikë dhe se do ta bënte sërish të njëjtën gjë nëse është e nevojshme. (Përgatiti: Bujar Tërstena)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG