Ndërlidhjet

Talibanët kërkojnë të mbajnë fjalim në Asamblenë e OKB-së


Logoja e Organizatës së Kombeve të Bashkuara
Logoja e Organizatës së Kombeve të Bashkuara

Disa javë pasi e morën pushtetin në Afganistan, talibanët kanë kërkuar që t’u drejtohen liderëve botërorë me një fjalim në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së e cila po i zhvillon punimet vjetore këtë javë në Nju Jork.

Kërkesa e talibanëve është konfirmuar nga Stephane Dujarric, zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së.

Kërkesa e talibanëve u bë përmes një letre drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm, Antonio Guterres.

Përveç kërkesës për pjesëmarrje në mbledhjen vjetore të OKB -së, në letër thuhej se talibanët po nominonin një përfaqësues të ri të përhershëm në OKB, Mohammad Suhail Shaheen.

Shaheen ka qenë një zëdhënës i talibanëve gjatë negociatave të paqes në Katar.

Ende nuk dihet se si do të vendos për kërkesën e talibanëve një panel i OKB-së që merret me këto çështje, pjesë e të cilit janë edhe Shtetet e Bashkuara.

SHBA-ja tashmë është në dijeni të kërkesës së talibanëve, thanë zyrtarë të lartë të Departamentit të Shtetit.

Letra e talibanëve drejtuar Guterres tha se ish -presidenti afgan, Ashraf Ghani ishte "rrëzuar" që nga 15 gushti dhe se vendet në të gjithë botën "nuk e njohin më atë si president". Prandaj ambasadori aktual i akredituar afgan, Ghulam Isaczai, nuk e përfaqëson më Afganistanin.

Afganistani pritet të mbajë fjalimin e fundit në ditën e fundit të takimit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së më 27 shtator.

XS
SM
MD
LG