Ndërlidhjet

Një vit nga kthimi i talibanëve: Rënia e Kabulit në sytë e figurave kryesore


Një vit nga kthimi i talibanëve: Rënia e Kabulit në sytë e figurave kryesore
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

Një vit pasi forcat e talibanëve hynë në Kabul dhe e morën kontrollin e kryeqytetit të Afganistanit, vazhdojnë të ekzistojnë pikëpyetje rreth asaj se çfarë saktësisht ndodhi. Rrëfimet e tre figurave kryesore – ish-përfaqësuesi i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Zalmay Khalilzad; zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid; dhe presidenti i rrëzuar afgan, Ashraf Ghani – paraqesin këndvështrime të ndryshme. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG